arturb arturb
1647
BLOG

Historia pewnego pomnika czyli kopać nie nada

arturb arturb Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

28.11.2010
http://tvp.info/informacje/polska/komorowski-zapyta-o-pomnik-w-smolensku/3451544

Prezydent RP Bronisław Komorowski zamierza porozmawiać z Dmitrijem Miedwiediewem o pomyśle postawienia w Smoleńsku pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy lotniczej z 10 kwietnia. Prezydent Rosji przybędzie do Warszawy 6 grudnia.

Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem prezydencki doradca Tomasz Nałęcz.

– Nie chciałbym przesądzać formy tego upamiętnienia, ale najbardziej naturalną formą jest pomnik wzniesiony na miejscu katastrofy. Myślę, że zbliżająca się pierwsza rocznica tej katastrofy byłaby dobrym momentem, aby coś znaczącego w Smoleńsku się stało – powiedział prezydencki doradca.

6.12.2010 
http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/stanie-pomnik-ofiar-katastrofy-w-smolensku-obiecuje-komorowski-i-miedwiediew_163082.html

Niedobra posucha w relacjach polsko-rosyjskich dobiegła końca (...) upamiętnienie miejsca katastrofy ma kontynuować i pogłębiać te szczególne relacje, które zawiązały się w okresie tak dramatycznego, traumatycznego przeżycia jak katastrofa smoleńska – podkreślał polski prezydent.

Bronisław Komorowski przekazał również, że patronat nad budową pomnika w Smoleńsku obejmie zarówno on jak i Dimitrij Miedwiediew.

6.04.2011
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,9389636,Bedzie_pomnik_pod_Smolenskiem___Miedwiediew_i_Komorowski.html

Bronisław Komorowski w porozumieniu z Dmitrijem Miedwiediewem ogłosi w najbliższych dniach konkurs na pomnik upamiętniający ofiary katastrofy z 10 kwietnia, który ma stanąć pod Smoleńskiem - powiedział Bogdan Zdrojewski.

"Chcemy, by pomnik był gotowy za rok"

"Wszystkie kwestie dotyczące konkursu ustaliłem, skończyłem i przekazałam panu prezydentowi wczoraj wieczorem. Konkurs będzie ogłaszał pan prezydent Komorowski w porozumieniu z panem prezydentem Miedwiediewem.

Wieczorem w Polsat News Zdrojewski zwrócił uwagę, że jego resort otrzymał od strony rosyjskiej potwierdzenie lokalizacji pomnika. Pomnik - jak mówił - stanąłby w miejscu katastrofy, "bardzo blisko pasu startowego, w pobliżu głazu, który tymczasowo stoi"

30.03.2012
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Znamy-zwyciezcow-w-konkursie-na-pomnik-w-Smolensku,wid,14375787,wiadomosc.html?ticaid=1105a6

Pomnik upamiętniający ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem będzie odsłonięty 10 kwietnia 2013 roku - poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Odsłonięcie będzie niezwykle uroczyste - podkreślił. Pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie otrzymał zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski, grafik Dariusz Komorek.

- Planujemy rozpoczęcie realizacji tego pomnika od mniej więcej początku maja. Chcemy, aby był skończony, zamontowany i gotowy do odsłonięcia na 10 kwietnia przyszłego roku i żeby to odsłonięcie oczywiście odbywało się w formie niezwykle uroczystej. Takie jest założenie, aby na kolejną rocznicę nastąpiło odsłonięcie tego pomnika - powiedział Zdrojewski na piątkowej konferencji prasowej w sejmie.

Poinformował też, że koszty budowy pomnika poniesie strona polska, natomiast strona rosyjska zadeklarowała w całości pokrycie kosztów przygotowania otoczenia, w tym parkingu.

2.04.2012  
http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/bez-kamienia-wegielnego-pod-pomnikiem-w-smolensku/6936569

10 kwietnia w Smoleńsku zostanie symbolicznie wskazana lokalizacja pomnika poświęconego ofiarom katastrofy lotniczej, natomiast nie nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod monument – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jutro rano natomiast, w Pałacu Prezydenckim z udziałem Bronisława Komorowskiego odbędzie się uroczysta prezentacja zwycięskiego projektu.

Nie będzie wmurowania kamienia węgielnego 10 kwietnia w Smoleńsku – mówił w „Salonie Politycznym” radiowej „Trójki” Zdrojewski. – Nie ma takiej potrzeby ani możliwości technicznej. Nie wiedzieliśmy, jaki projekt wygra (...), czy lokalizacja jego nie będzie budziła wątpliwości, czy nie trzeba będzie tę lokalizację korygować – mówił.

Jak przypomniał Zdrojewski ustalenie lokalizacji pomnika nastąpiło trzy tygodnie temu. – Nie był to proces prosty, przebiegał w sposób skomplikowany, także z udziałem władz lokalnych. Ale trzy tygodnie temu udało nam się ustalić ostateczną lokalizację monumentu zgodnie z naszymi oczekiwaniami 

Pomnik jest dość nietypowy – mówił minister. – Jest to długi mur, przepięknie zaprojektowany (...) z krzyżem i głazem obok, mający długość 115 m. Usytuowanie fundamentu takiej długości wymaga odpowiednich warunków i technologii.

26.06.2012
www.rp.pl/artykul/898404.html

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski ustosunkował się do ubiegłotygodniowego oświadczenia prokuratury wojskowej w Warszawie, która uznała, że zmiany w miejscu katastrofy smoleńskiej są niewskazane przed zakończeniem śledztwa.

- Dopóki nie zostanie zakończone śledztwo, teren nie może być udostępniony realizatorom przedsięwzięcia związanego z pomnikiem. A to oznacza, że szanse na postawienie pomnika na 10 kwietnia przyszłego roku stają pod znakiem zapytania. Oczywiście nie jest kwestionowana lokalizacja. Jest ona szczegółowo uzgodniona z poprzednim ministrem kultury Rosji (Aleksandrem) Awdiejewem i jest ona podtrzymywana - zapewnił Zdrojewski w porannym wywiadzie dla radia TOK FM.

Na pytanie, czy stanowisko prokuratury może zablokować wzniesienie pomnika, Zdrojewski odparł, że może ono przesunąć je w czasie. - My pomnik przygotujemy na 10 kwietnia. Będzie on przygotowywany w Polsce. (...) Aby go zmontować na miejscu,
muszę do końca roku wykonać pewne prace ziemne

- Jest jeszcze jedna rzecz ważna. Rodziny prosiły mnie, aby przed postawieniem pomnika miejsce to zostało dobrze zbadane. Dlatego przed rozpoczęciem prac potrzebny jest czas, aby bardzo dokładnie przejrzeć cały ten teren z strefie pomnikowej - zastrzegł Zdrojewski.

05.11.2012
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Bogdan-Zdrojewski-teren-pod-pomnik-w-Smolensku-nie-jest-dostepny,wid,15063559,wiadomosc.html?ticaid=1105aa

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że teren w Smoleńsku, na którym ma stanąć pomnik upamiętniający ofiary katastrofy z 2010 roku, nie jest dostępny "do wykonywania żadnych czynności, w tym budowania pomnika".

W rozmowie z radiową Trójką Zdrojewski przypomniał, że zgodnie z życzeniem rodzin ofiar katastrofy teren, na którym stanie pomnik, ma zostać jeszcze raz dokładnie sprawdzony. - Ja nie pozwolę na to, aby pomnik był stawiany w warunkach, w których będzie niestabilny, albo na terenie, w którym mogą znajdować się jeszcze jakieś osobiste przedmioty - podkreślił Zdrojewski. Zaznaczył, że jest też konieczność zrobienia bardzo dokładnych badań geologicznych w tym miejscu.

- Pierwsze zrobiliśmy po to, aby znać nośność gruntu. Trzeba pamiętać, że pomnik jest usytuowany na długości około stu metrów, że ma wysokość dwa i pół metra, że musi być w gruncie posadowiony na głębokości około 80 centymetrów, a więc wymaga fundamentowania.

Odnosząc się do swoich wcześniejszych wypowiedzi, że pomnik w Smoleńsku będzie gotowy na trzecią rocznicę katastrofy, Zdrojewski wyjaśnił: - Wtedy, kiedy rozmawialiśmy ze stroną rosyjską, mieliśmy nie tyle gwarancję, nie tyle przyrzeczenie, ile podjęte starania, aby dostęp do tego gruntu był w lipcu. Otrzymaliśmy prawo dostępu do tego gruntu, ale nie po to, aby wykonać czynności niezbędne do wykonania posadowienia pomnika.

- Mogę stwierdzić tylko tyle, że strona polska jest gotowa do tego, aby ten pomnik był gotowy. Zrobiliśmy wszystkie czynności, które są związane zarówno z uzyskaniem praw autorskich, nadzorem architektonicznym, z zamówieniem ogromnej ilości kamienia ze Szwecji - kamień jest zarezerwowany - zapewnił minister.

6.03.2013
http://www.naszdziennik.pl/wp/25915,budowa-pomnika-wstrzymana.html

Do momentu zakończenia czynności w śledztwie smoleńskim prowadzonym przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie na miejscu katastrofy budowa pomnika nie ruszy.

(...) prokuratura wstrzymuje budowę pomnika na miejscu katastrofy (...)  Bogdan Zdrojewski i Aleksandr Awdiejew – wskazali miejsce budowy. Pierwsze prace ziemne miały rozpocząć się jesienią. – Do momentu zakończenia czynności w śledztwie prowadzonym w Polsce może zajść jeszcze konieczność wykonania dodatkowych czynności na miejscu katastrofy. Nie wyobrażam sobie, by dopóki śledztwo trwa, doszło do zniekształcenia terenu. Obecnie, pomimo pewnych zmian, prowadzenie czynności jest możliwe. Projekt pomnika zakłada zalanie całego terenu betonem. W tej sytuacji żadnych czynności tam już nie wykonamy – wyjaśnia prokurator.

22.03.2013
http://blogmedia24.pl/node/58570 

Rzecznik [NPW]  przekazał też, że Komitet Śledczy ze swej strony zakomunikował, iż nie ma żadnych zastrzeżeń do budowy na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M pomnika poświęconego pamięci jej ofiar.

4.04.2013
http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/423984,rosjanie-oburzeni-na-polakow-chodzi-o-pomnik-w-smolensku.html

Przedstawiciel administracji Smoleńska powiedział "Izwiestiom", że Polacy proszą o terytorium większe od Placu Czerwonego. - Będzie dziwne, jeśli się na to zgodzimy - dodał. W podobnym duchu wypowiedział się Aleksiej Ostrowski, gubernator obwodu smoleńskiego. - Nie możemy sobie pozwolić, aby memoriał drażnił naszą ludność, weteranów obwodu - stwierdził.

Z kolei Łarysa Łykoszina z Rosyjskiej Akademii Nauk zauważyła, że tragedia pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jest boleśnie przyjmowana w polskim społeczeństwie. - Jeśli w Rosji będą występować przeciwko memoriałowi, Polacy mogą się z tego powodu obrazić - podkreśliła uczona.

5.04.2013
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/rosyjskie-rewelacje-ws-pomnika-ofiar-katastrofy-smolenskiej,316509.html

"Izwiestia" pisze, że budowa pomnika nie ruszyła, bo polskim i rosyjskim władzom nie udało się wyznaczyć miejsca i powierzchni. A wina leży po stronie polskiej, która co i rusz ma nowe, wygórowane żądania i zwleka z decyzjami ws. przestrzeni pod pomnik.

Rosja gra Smoleńskiem. Chce, żeby nasza opozycja atakowała rząd za Smoleńsk. "Izwiestia" to przecież tuba Kremla - ocenia w rozmowie z "GW" jeden z rządowych rozmówców.

Projekt pomnika został wybrany i był prezentowany publicznie podczas spotkań ministrów kultury i przedstawicieli zespołu polskich i rosyjskich ekspertów.

Prace przygotowawcze pod budowę pomnika miały ruszyć w maju 2012 r. Ale gruntu - jak przypomina "Rz" - nie zwolniły rosyjskie organy śledcze.

Gdzie leży prawda i o co w tym wszystkim chodzi?  O prawdę, czy o pieniądze? Pozwoliłem sobie wyróżnić fragmenty  tekstu dotyczące lokalizacji i robót ziemnych przy planowanym pomniku..

 

Teren w sąsiedztwie Siewiernego od dnia "katastrofy" budził bardzo silne emocje. Pracownicy Kancelari Prezydenta  RP traktowali go jak cmentarzysko, unikając np. deptania. Dla odmiany ruskie ekipy bez krępacji rozjeżdżały Kamazami wywalając wywrotki piachu i przykrywając betonowymi plytami. Dostep do głębszych warstw gruntu z cała pewnością stanowi przedmiot  bezpardonowej walki.  Zaraz po 10 kwietnia ówczesna min. Kopaczowa zapewniała w imieniu Rosjan, że teren zostal przekopany i przesiany do głębokości 1 metra, z czego wynikać miała bezsensowność dalszego poszukiwania.  Aby uniemożliwić pracę  "poszukiwaczom" postawiono ruskich policjantów, ale też  co zadziwiające, stróżów z MSZ (tj z polskiej ambasady). Mimo to ziemia wciąż "oddawała" przedmioty eksponowane w prasie i filmach śledczych. Koncepcja wysłania archeologów na miejsce katastrofy lotniczej, tyleż egzotyczna, co dramatyczna (bo zakończona smiercią inicjatora wyjazdu), ostatecznie okazała się misją zbieraczy powierzchniowych (chyba jedyną w życiu dla większości archeologów).  Do dzisiaj przeciwnicy  wykopania tego, co skrywają okolice Siewiernego  z sukcesem blokują dostęp do gruntu.  Co najciekawsze, doszukać się ich można zarówno po rosyjskiej jak i po polskiej stronie. Czy strzegą oni mrocznych tajemnic smoleńskiego NKWD oraz wpływów potomków tamtych oprawców w dzisiejszej Rosji (a może i Polsce)? Bardzo prawdopodobne, bo kości pomordowanych w Smoleńsku znaleźć można nawet w wykopach fundamentowych.

Polecam zapoznać się z tekstem o nieznanym bohaterze, jego oprawcach i nawróconym FSB-ku
http://ioh.pl/artykuly/pokaz/bunt-w-katyniu--historia-nieznanego-bohatera,1124/

 

arturb
O mnie arturb

Zbanowali mnie: Eli.Barbur - po usunięciu niewygodnego pytania

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura